Vai gudrības zobi traucē visai zobu rindai?


Gudrības zobi – 8-tie zobi zobu rindā, trešais molārs, trešais lielais dzeroklis

  • 6 – 7    gadu vecumā sāk formēties to aizmetņi
  • 15 – 17 gadu vecumā formējās to saknes
  • 17 – 25 gadu vecumā šķiļās (retos gadījumos 25 – 27 g.v.).

Mūsdienās pieņemts uzskatīt, ka 8-tais molārs ir rudimentārs orgāns dēļ izmaiņām uzturā.

Tas saistāms ar to, ka uzturā mēs lietojam mīksti pagatavotus produktus nevis cietus, grūti sakošļājamus produktus, kā mūsu senči.

Tāpēc ne velti bērniem tiek ieteikts uzturā lietot cietus ēdienus (āboli, burkāni, rieksti, bumbieri u.c.) lai veicinot muskuļu slodzi, veicinātu žokļu kaulu augšanu.

Mainoties mūsu uzturam samazinājās žokļu izmērs neatstājot “rezerves” gudrības zobiem vietu zobu rinda, tāpēc bieži sastopami ir pret septīto zobu slīpi augoši gudrības zobi, radot tam ievērojamu bojājumu vai/un spiežot uz zobu rindu rada  saspiestību priekšzobu rajonā.

Pēdējā laikā tiek arī bieži novērota gudrības zobu aizmetņu neesamība jeb trešā molāra adentija.

*Rudimentārs orgāns – zaudējis savu pamatnozīmi organisma evolūcijas attīstības procesā.

Klīst maldīgs uzskats, ka gudrības zobi var šķilties jebkurā vecumā, bet pacienti nobriedušā vecumā, kas vēršas pie zobārsta domājot, ka viņiem šķiļas gudrības zobs, bieži vien cieš no perikoronīta.

Perikoronīts – iekaisusi smaganas daļa, kas kā kapucīte apsedz pusizšķīlušos zobu. Zem kapucītes izveidojas kabatiņa, kur krājās ēdiena atliekas radot labvēlīgu vidi baktērijām, provocējot iekaisuma procesa attīstību. Rodas diskomforta sajūta košļājot ēdienu, sāpes, smaganu pietūkums un apsārtums u.c.

Beidzoties kaulu augšanai apmēram 20-25 gadu vecumā, (jo katrs mēs esam individuāls) ir piemērots brīdis, lai dotos pie zobārsta, ja gudrības zobi vēl nav devuši par sevi ziņu vai šķīlušies daļēji, jo beidzoties augšanai žokļu izmērs arī vairs nemainīsies, kas nozīmē, ka gudrības zobiem nepietiks vietas.

Informatīvs diagnostiskais izmeklējums, kurš sniedz plašu pārskatu par vispārējo zobu stāvokli un to novietojumu ir  mutes dobuma panorāmas rentgens – ortopantomogramma.

Dental X-Ray (OPG)