Bailes no zobārsta?


Bieži vien ar labiem nodomiem vecāki mēģina sagatavot savu bērnu pirmajai vizītei pie zobārsta- ar patiesiem stāstiem par to, kas viņu tur sagaida.

Bērna ausij stāsts par to, ka tev tikai  IEŠPRICĒS un pēc tam PAURBS, bet tu galvenais NEBAIDIES, tāpēc ka tev NESĀPĒS, izklausās pēc īstiem šausmu stāstiem. Pārlieku daudz tiek izmantoti negatīvi vārdi gaidāmās manipulācijas aprakstīšanai. Šādi vecāki cenšas būt patiesi godīgi pret savu bērnu, domājot, ka tik padziļināti informējot bērnu, atvieglos darbu zobārstam. Diemžēl, praksē tādā atklātība no vecāku puses strādā taisni otrādi, pat ja bērns nekad nav bijis pie zobārsta un viņam nav bijusi negatīva pieredze – bērns ir satraucies, saspringts, raustās no katras ārsta vai asistenta kustības, jo baidās, ka kuru katru brīdi tiks nodarītas sāpes.

Kā sagatavot savu bērnu:

Pirmajā vizītē nav vēlams veikt nekāda veida ārstēšanu, bet gan veikt profilaktisku mutes dobuma apskati un zobu pulēšanu, protams, ja runa nav par akūtiem stāvokļiem, kad palīdzība ir jāsniedz nekavējoties.

Tā ir brīnišķīga pieredze, ja pirmajā vizītē:

  • bērnam ir iespēja pierast pie kabineta izkārtojuma, lai nākamajā reizē šī telpa vairs nebūtu sveša, bet gan pazīstama.
  • bērns iepazīstas ar zobārstu un nodibina kontaktu:

– zobārsts pavizina mazo krēslā,

– pastāsta par zobgraužiem un kā ar tiem cīnīties

– parāda ar kādām mīkstām, krāsainām birstītēm  tīra zobgraužus

– iedot pasmaržot un var aplicēt virsmas anestēziju, kas smaržo pēc vecmāmiņas ievārījuma, lai bērns var pierast pie sajūtas, ka smaganiņa paliek nejūtīga

– pastāsta, ka ir burvju pilieniņi kas zobiņam palīdz aizmigt.

  • bērnam tiek pastāstīts, parādīts kā pareizi tīrīt zobus un bērns pats var aktīvi iesaistīties patīrot zobiņus uz zobu modeļiem
  • tiek pastāstīts par aplikumu iekrāsojošajām tabletītēm, ko var lietot mājās.
  • bērnu iepazīstina ar mūsu draugu Sparkliju, kas palīdz cīņā pret zobgraužiem. Sparkliju ir iespējams paturēt rokās manipulāciju laikā vai paņemt līdzi savu draudziņu/mantiņu. Ja mazais pacients uzskatīs par vajadzīgu, tad mīkstajai rotaļlietai arī tiks veikta mutes dobuma apskate.
  • bērns saņem mazu dāvaniņu, lai nostiprinātu pozitīvo pieredzi.

 

Ļoti informatīvi būtu saņemt atgriezenisko saikni no bērna par piedzīvoto vizīti:” Ko tu redzēji, kas tev patika, kā tu juties dotajā brīdī?”

Ko nav ieteicams darīt:

Nevajadzētu piedēvēt vizītei pie zobārsta negatīvo 

Piemēram:
  • Nav ieteicams vaicāt: “Vai tev bija bail un vai tev sāpēja?”
  • Biedēt bērnu sakot: “Ja tu netīrīsi zobus, es aizvedīšu tevi pie zobārsta!” – tas situāciju neuzlabos- bērns gan zobus netīrīs, gan zaudēs vēlmi doties pie zobārsta.
  • Stāstīt par savu negatīvo pieredzi vai par personiskām bailēm no zobārstiem.
  • Teikt bērnam, ka dakteris tikai apskatīsies, zinot ka ir ieplānota terapeitiska ārstēšana vai zoba ekstrakcija, jo tas var vairot stresu un veicināt neuzticēšanos ārstam nākotnē.