Search

Raksti

Klīnika, kas seko līdzi laikam!

Viena no vadošajām klīnikām Latvijā, kas specializējas ortodontijas (zobu regulēšanas), kā arī sejas un žokļa augšanas nozarē ir Dr. Žukovas ortodontijas klīnika. Sarunā klīnikas speciālisti stāsta par jaunākajām tehnoloģijām un tendencēm zobārstniecībā, kā arī kliedē sabiedrībā pieņemtos stereotipus saistībā ar ortodontiju.

Pret bailēm ar jaunākajiem sasniegumiem

.

Klīnikas ortodontijas speciālists veiksmīgā komunikācijā un sadarbībā ar vispārējās zobārstniecības ārstiem un mutes dobuma higiēnistiem ir izveidojuši augsti kvalificētu komandu, kas nodrošina pacientiem vispārējās zobārstniecības, higiēnas, ortodontijas un miofunkcionālās terapijas pakalpojumus, īpašu uzmanību vēršot uz klīnikas pamatvērtībām – mutes dobuma profilaktisku ārstēšanu, kā arī sejas un žokļa pareizu attīstību vai funkciju atjaunošanu.

Stomatoloģe Zanda Meldere saviem pacientiem uzsver, ka ikdienas vizīte pie zobārsta, lai veiktu mutes dobuma pārbaudi, patiesībā nepieciešama tikai vienu reizi gadā. Apmeklējuma laikā pacients tiek informēts par vajadzībām un nepieciešamību apmeklēt kādu no speciālistiem. Tomēr mutes dobuma profilaksi un ikdienas apskati nodrošina higiēnists. “Higiēnista apmeklējums, ko pārsvarā ārsti nosaka vienu reizi gadā, ir ieteikums, bet es kā speciāliste iesaku katram pacientam izvērtēt to, cik cītīgi un regulāri zobi tiek tīrīti. Ja novērtējat paši, ka zobus tīrāt tikai 50% no tā, kā vajadzētu, tad iesaku higiēnistu apmeklēt biežāk – reizi pusgadā,” stāsta Zanda Meldere. “Jebkurā gadījumā pacientiem, īpaši tiem, kam zobārsts sagādā nepatīkamas emocijas, nevajag atminēties tos gadus un pieredzi, kas gūta, bet novērtēt medicīnas straujo izaugsmi. Jaunas iekārtas, piemēram, anestēzijas ievades sistēma, nodrošina nesāpīgu anestēziju ievadi; kādreiz tik nepatīkamo nospiedumu ņemšanu aizvieto mutes dobuma

skeneris; ķirurģiskām manipulācijām izmantojam specializētu mīksto audu lāzeri, kas nodrošina kvalitatīvāku rezultātu un pacientiem vieglāku un ātrāku dzīšanas procesu.”

Zobi balti, vēl baltāki

Klīnika nodrošina vispārējās zobārstniecības pakalpojumus, tādus kā zobu labošanu, kanālu ārstēšanu jeb endodontiju, ķirurģiskas manipulācijas, protezēšanu un estētisku atjaunošanu, izmantojot jaunākās paaudzes tehnoloģijas.

Runājot par higiēnas nozīmi mūsdienu zobārstniecībā, speciālisti uzsver, ka higiēna un estētika ir divas neatņemamas sastāvdaļas. “Uzturā lietojot kafiju, tēju vai izvēloties ēdienus ar kariju, kurkumu, kā arī ļaujoties tādiem ieradumiem kā smēķēšana un alkohola lietošana, uz zobiem veidojas dažādi pigmenti, kas nomāc zobu patieso krāsu. Man ir prieks, ka pēc higiēnas pacienti, vērojot uzņemtos attēlus pirms un pēc, ievēro zobu toņu atšķirības. Noņemot zobakmeni un nopulējot zobus ar pastu, šādu rezultātu nav iespējams panākt. Higiēnas neatņemama sastāvdaļa ir zobu apstrāde ar “AirFlow” jeb sodas pulveri, tādā veidā atbrīvojoties no pigmenta,” stāsta higiēniste Diāna Zamarina, kuras pārziņā ir arī zobu balināšanas procedūras un “Icon” pārklājumi estētiskākam smaidam.

Ortodontija var novērst pat krākšanu

Dr. Žukovas ortodontijas klīnika, kā pats nosaukums liek noprast, koncentrējas uz ortodontisko ārstēšanu jeb zobu regulēšanu. “Zobu estētika, kā minēja manas kolēģes, iet roku rokā ar pareizu un funkcionālu sakodienu,” stāsta Dr. Lolita Pontaga, “saviem pacientiem mēs stāstām, ka vissvarīgākais ir funkcija – zobu novietojums, kas atbilst ortodontijas un vispārējās zobārstniecības pamatprincipiem. Nepareizs sakodiens ietekmē gan zobu novietojumu, gan nodilumu. Mūsu klīnikā ārstējam pacientus ar žokļu locītavas problēmām (krakšķošas locītavas), sejas augšanas novirzēm, liekot uzsvaru uz to, ka, labojot šīs problēmas, zobu estētika ir neizbēgama.” Lolita Pontaga ortodontijā praktizē jau vairākus gadus un šīs gudrības apguvusi Austrijas universitātē. Viņa akcentē sabiedrībā pieņemtus, bet gaužām nepareizus uzskatus: “Interesanti ir tas, ka liela daļa sabiedrības uzskata, ka ortodontu nepieciešams apmeklēt tikai pusaudžu gados, kad izveidojies pastāvīgais sakodiens, tomēr tā gluži nav. Bērniem vecumā no pieciem līdz astoņiem gadiem attīstās žokļu locītava.

Šajā vecumā varam koriģēt sejas augšanas novirzes, ko ikdienā cilvēki pat neievēro, bet kurām ir būtiska loma mūsu turpmākajā dzīvē. Ikdienā varam redzēt daudz un dažādus cilvēkus, un, protams, mēs katrs esam atšķirīgi, tomēr nepareizs žokļu augšanas virziens var ietekmēt gan izskatu, gan funkcionālas lietas mūsu organismā.”

Speciāliste skaidro, ka neizteiksmīgi vaigu kauli, mazs neizteiksmīgs zods ir lietas, ko var ievērot ikkatrs, taču šīs lietas iespējams mainīt, un tas nav tikai izskata jautājums. “Nākotnē tas var ietekmēt miega kvalitāti un stimulēt miega apnoju, kas skar vidēji 4% iedzīvotāju,” uzsver Lolita Pontaga, vēršot uzmanību arī uz krākšanu: “Nepareiza elpošana bērnībā ietekmē žokļu attīstību, kas savukārt maina mēles novietojumu mutes dobumā, kā rezultātā nakts laikā dzirdama intensīva krākšana gan mazākiem bērniem, gan pieaugušajiem. Tas notiek sakodiena, mēles, lūpu pozīcijas un funkcionalitātes ietekmē, tāpēc mūsu klīnikā ir miofunkcionālais speciālists.”

Arī pavisam neredzamas kapes

Audiologopēde Signe Stole, kura izglītību ieguvusi Rīgas Stradiņa universitātē, stāsta, ka visbiežāk problēmas ar mēles novietojumu un nepareizu darbību aizsākas agrā bērnībā: “Slimojot ar respiratorām saslimšanām, mums parādās aizlikts deguns, kas veicina elpošanu caur muti. Šādi mēs elpojam, kad esam slimi, nodarbojamies ar sporta aktivitātēm vai veicam kādu piepūli, tomēr pareiza elpošana ir caur deguna dobumu. Elpojot caur degunu, lūpas ir aizvērtas, mēle piesūcināta pie aukslējām. Šāds pareizs mēles novietojums veicina pareizu žokļu attīstību un pareizu zobu novietojumu zobu maiņas procesā, turklāt palīdz noturēt ortodontisko rezultātu.”

Lai gan šobrīd masku nēsāšanas laikā ortodontija guvusi popularitāti, jo brekešu sistēmu un citas ortodontiskās aparatūras varam paslēpt, klīnikas speciālisti uzsver, ka gadījumos, kad ārstēšana ir viegla vai vidēji sarežģīta, ir iespējams to veikt ar caurspīdīgām, plānām un ērtām zobu taisnošanas kapēm. Tās ir ļoti funkcionālas – kapes iespējams noņemt no zobiem, kas rada ērtības ēšanas procesa laikā un tīrot zobus. Tomēr jāatceras, ka katrs gadījums ir individuāls un ārstēšanas veidu nosaka ortodonts.

Klīnika tīmeklī

Klīnikas speciālisti iesaka jautāt saviem zobārstiem un higiēnistiem par visām aktuālajām tēmām, lai saprastu, kā rīkoties un kas nepieciešams, ko iespējams uzlabot ceļā uz skaistāku smaidu. “Daudz informācijas var atrast globālajā tīmeklī un arī mūsu mājaslapā

ortodontijasklinika.lv, kur sadaļā “Noderīgi” iespējams lasīt daudz interesantu faktu un ieteikumu, kā rūpēties par saviem zobiem. Esam atrodami arī sociālajos tīklos “Facebook” https://www.facebook.com/Dr.Zukova/ un “Instagram” @ortodontijas_klinika, kur varat sekot gan klīnikai, gan mūsu klīnikas speciālistiem,” stāsta higiēniste Diāna Zamarina.

Vieta, ko novērtē

Sēžot un vērojot burvīgo skatu, kas veras pa klīnikas logiem, Uzvaras parku un Daugavas piestātni, pacienti to ļoti novērtē. “No klīnikas paveras burvīgs skats, tomēr pacienti īpaši novērtē mūsu atrašanās vietu Aleksandra Grīna bulvārī 1,” teic Dr. Ina Žukova, “atrašanās vietai ir liela nozīme Rīgas iedzīvotāju vidū, turklāt mūsu pacienti brauc no visas Latvijas un pat no Anglijas, Krievijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Zviedrijas. Iespējams, pat vēl no kādas valsts, ko neesmu piefiksējusi.”

© 2022 SIA Ortod. All Rights Reserved.